Atalay Sıdar

+90 216 706 52 28

Edit Content

Bir web sitesi yaptırmaya karar verdiğiniz zaman öncelikle bu sitenin, marka bilinirliği ve dijital görünürlük için tek başına yeterli olmayacağını bilmeniz gerekir. Şu an internet üzerinde milyarlarca internet sitesi var ve bir son kullanıcının gün içerisinde düzenli olarak kullandığı web sitelerinin sayısı ise bir elin parmaklarını geçmiyor. Markanız için bir web sitesi yaptırırken süreç tamamlandığında binlerce ziyaretçinin sitenize akın edeceğini düşünmelisiniz. Bu noktada sitenizin, markanızın kısacası işinizin dijital varlığının tanıtılması için destek almaya ihtiyacınız vardır. Adwords ise bu noktada hızlı, anlık ve etkili geri dönüş almanızı sağlayacak araçlardan birisidir. 

 

Bir Adwords uzmanı ile çalışmak web sitenizin ya da Google üzerinde kayıtlı şirket bilgilerinizin hedef kitlenize tanıtılmasını sağlar. Google tarafından geliştirilen bu sistem, günümüzün en çok kullanılan arama motoru Google üzerinden tanıtımınızın yapılmasını sağlar. Adwords uzmanlığı ilk etapta şüphe duyulan bir reklamcılık oyunu gibi gelenidir ancak şu an Google ve sonrasında da yine bir Google hizmeti olan Youtube’un arama motorları arasında liste başı olduğunu bir kez daha düşünmekte fayda var. Evet Youtube bir video içerik platformu ama Google’dan sonra arama motoru olarak kullanılan bir platform. Bu örneği dijital dünyada varlık göstermenin çetrefilli bir iş olduğunu daha net göstermek için verdik. 

 

Adwords Uzmanı Ne Yapar? 

 

Adwords platformu Google tarafından sunulan bir hizmettir ve herkesin kullanımına açıktır. Harika! Ancak bu platformu kullanmak her insanın rahatlıkla yapabileceği türden bir iş değildir. Öncelikle platformun çevrimiçi pazarlama dinamikleri üzerine kurulu olduğunu bilmelisiniz. Bunun yanı sıra Google tarafından kendi dinamiklerinin de sistemde olduğunu unutmamalıyız. Dijital pazarlama tekniklerine hakim olan ve Google’ın algoritmalarını tanıyan birisi için Adwords kullanmak kolaydır. Ancak söz konusu özelliklere sahip olmak başlı başına bir iştir. Adwords uzmanlığı bir reklam bütçesini harcamaktan çok daha fazlasını ifade eder. Bir reklam bütçesini en verimli ve yüksek geri dönüşüm alacak şekilde harcamak bu uzmanlığın iş tanımını oluşturur. 

 

Adwords Uzmanı Nitelikleri 

 

Adwords uzmanı ya da kısaca ads uzmanı olarak adlandırılan kişiler çevrimiçi pazarlama teknikleri hakkında bilgi sahibidir. Ayrıca bu dünyada kullanılan terimlere, onların ne ifade ettiklerine ve nasıl optimize edileceklerine dair bilgi sahibidir. PPC (pay-per-click) ya da CPC (cost-per-click) dijital reklamcılığın en çok kullanılan terimleridir. Bunlar bir internet reklamının tıklama başına maliyetini ifade eder. Tıklamaların geri dönüşümü ise yeni müşteri elde etme maliyetinizi ifade eder. Kısa bir araştırma ile bu kavramları öğrenebilirsiniz ancak markanız için doğru optimizasyonun yapılabilmesi, dijital varlıklarınızın reklamlarınız üzerindeki etkisinin en verimli hale getirilmesi ve işiniz için en kârlı hedef kitleye ulaşabilmeniz gibi önemli adımlar uzmanlar tarafından atılabilir. 

 

Bir Adwords uzmanı CPC (cost-per-click), CPA(cost-action-click), CPL(cost-lead-click), CPM(cost-per-mile) ve CPS (cost-per-sale) gibi farklı reklam modelleri hakkında bilgi sahibidir. 

 

CPC: En çok bilinen reklam modelidir. Tıklama başına maliyeti ifade eder. Google AdWords üzerinde yapılacak reklamlarda en önemli model budur. 

 

CPM: Gösterim başına maliyeti ifade eder. 1000 gösterim başına ne kadar maliyetiniz olduğu anlamına gelir. CPM genellikle internet reklamcılığında, farklı web sitelerinde çıkacak reklam anlaşmalarında kullanılır. 

 

CPL: Hedeflemeli reklam modelidir. Diğer modellere göre daha maliyetlidir çünkü reklam tıklamasına ek olarak kayıt olma ya da reklam için belirlenen formun doldurulması gibi eylemlerin gerçekleştirilmesinden ödeme alınır. 

 

CPA: CPL ile kıyaslandığı zaman daha etkilidir çünkü bu modelde action satış/üyelik gibi daha somut hareketleri ifade eder. 

 

CPS: Affiliate satış modeli olarak da bilinir. Doğrudan “satış” üzerinden maliyetler hesaplanır. Burada satış bir ürün, hizmet ya da farklı bir yöntem üzerinden yapılabilir. Maliyetleri oldukça yüksektir ancak her birim maliyetin bir satış sağladığını göz önünde bulundurduğunuz zaman en verimli reklam modellerinden birisidir. 

 

Yukarıda bahsettiğimiz reklam modelleri dijital reklamcılık dünyasında kullanılan modellerdir. Adwords uzmanı kişiler bu kavramlara ek olarak dönüşüm, tıklama oranı, dönüşüm oranı, görüntülenme gibi reklamcılık terimlerine de aşinadır. Elbette bu kavramları bilmek tek başına başarılı bir kampanya oluşturmak için yeterli değildir. 

 

Her reklam modelinin en verimli şekilde kullanılabilmesi için nasıl optimize edileceğinin doğru bir şekilde planlanması gerekiyor. Her markanın, ürünün ya da hizmetin farklı dinamiklerinin olması da bu optimizasyon sürecinde reklamcılık deneyimine ihtiyaç duyulmasını zorunlu kılıyor. 

 

Adwords paneli oldukça detaylı bir şekilde reklamlar hakkında bilgi verse de bu bilgileri anlamlı bir çıkarım haline getirmek ciddi anlamda profesyonellik ister. 

 

Adwords Uzmanı ile Çalışmak Ne Kazandırır? 

 

  • Ads uzmanı ile çalışmak öncelikle reklamlarınızın Google Arama Ağı, Google Mobil Reklamlar veya Google Görüntülü Reklam Ağı iş ortaklarından hangilerinde yayınlanacağına dair en doğru kararı vermenize yardımcı olur. 

 

  • Yapılacak kampanyalar için en uygun anahtar kelimeleri bulmak için yapılacak araştırmaların uzman tarafından gerçekleştirilmesi, yanlış ve verimsiz kampanyalara para harcama ihtimalini ortadan kaldırır. 

 

  • Re-marketing Adwords alanında oldukça değerlidir. Markanızla daha önce ilgilenen ya da benzer bir marka ile çalışan kişilere re-marketing sayesinde yeniden ulaşmak mümkün olur. 

 

  • Çıkacak reklamların hedef kitleyi etkilemesi önemlidir. Reklamlarda içerik alanları sınırlıdır. Doğru başlık, görsel ve açıklama metninin hedef kitleyi reklam tıklamaya tetiklemesi ve satın almaya teşvik etmesi gerekir. Bu tür iyileştirmeleri bir AdWords uzmanı en iyi şekilde yapabilir. 

 

Her işletmenin büyümek ve yüksek kârlılığa sahip olmak için pazarlama alanında etkin çalışmalar yapması gerekir. Geleneksel pazarlama yöntemleri hem düzgün takip edilemedikleri hem de maliyetlerin net bir şekilde hesaplanmasına olanak vermedikleri için günümüzde marka bilinirliği ve marka bilinci için tercih edilirken; dijital reklamlar doğrudan satış odaklı planlanabilir. Dijital reklamlarla da marka bilinirliği ve marka bilinci sağlamak mümkündür. Ancak bu reklam modelleri satış odaklı hareket etme imkanı da sunar. Takip edilebilir, raporlanabilir ve analiz edilebilir olmaları sayesinde özellikle maliyetlerin kritik öneme sahip olduğu pazarlama alanında bir adwords uzmanı ile çalışmak satıştan çok daha fazlasını elde etmenizi sağlar.