Atalay Sıdar

+90 216 706 52 28

Edit Content

SEO için anahtar kelime araştırması yapmak projenin temelinde oldukça değerli bir yere sahiptir. Anahtar kelime analizi ile yüksek geri dönüş elde edebilmek ve SEM (arama motoru pazarlaması) maliyetlerini düşürmek temel hedeftir. Temel olarak arama motorunda görünür olmak işletme sahipleri için önemlidir çünkü bu doğrudan ya da dolaylı olarak para kazanmanın önemli bir anahtarıdır. Özellikle de insanların internet kullanımının her geçen gün arttığı düşünüldüğü zaman pazardaki payı büyütmenin gereklilikleri arasında dijital pazarlama yer alır. İyi bir SEO çalışması hedef kitlenin hizmet ya da ürün ile ilgili yaptığı aramaları analiz ederek doğru anahtar kelimelere uygun şekilde içerikler üretilmesi ile yapılabilir. Elbette SEO çalışmalarında başarıyı etkileyen pek çok faktör var ve anahtar kelimeler ise bu faktörlerden bir tanesi. Sadece biraz daha kritik ve önemli bir değere sahipler. Daha önceki yazılarımızda SEO çalışmalarının basamaklarından farklı şekillerde bahsettik bu yazıda ise SEO için anahtar kelime araştırması nasıl yapılır? sorusuna temel olarak cevap vereceğiz.

 

1. Ana Anahtar Kelimelerle Başlamak

 

Ana anahtar kelimeyi bulmak genellikle yanlış anlaşılır. Spor ayakkabı satan birisi için ana anahtar kelimenin “ayakkabı satın al” olması beklenebilir. Çünkü arama hacmi insanın iştahını kabartacak kadar yüksektir. Ancak bu kelimenin rekabeti tahmin edilebileceği gibi çok yüksektir. Anahtar kelime çalışmasında bir niş seçmek önemlidir. Niş kelimeler işletmelerin benzersiz yanlarına ihtiyaç duyan insanlara daha hızlı ve organik bir şekilde ulaşmayı mümkün kılar.

 

“Ayakkabı satın al” anahtar kelimesinin yüksek hacimli olduğunu gördük ancak rekabetin de farkındayız ve spor ayakkabı satmak istiyoruz. Bu noktada yapılması gereken biraz daha derine inmek. Spor ayakkabı satın al, erkek spor ayakkabı satın al, yürüyüş ayakkabısı satın al, koşu ayakkabısı satın al gibi daha spesifik bilgi veren ve kösele ayakkabı arayanları siteye getirmeyecek kelimeler bulmak önemlidir.

 

soru sorun

 

2. Soru Sorun

 

Anahtar kelime araştırması yaparken kullanıcıların aramaları nasıl yaptığını öğrenmek için mutlaka doğru sorular sormak gerekir. Bu sorular hem anahtar kelime seçimini hem de içerikleri belirlemede yardımcı olacaktır.

 

İnsanlar hangi kelimeler ile arama yapıyorlar?

Ne tür bilgiler öğrenmek istiyorlar?

Ürün ile mi kullanım ile mi yoksa satın alma sürecindeki hizmetlere mi odaklanıyorlar?

Spor ayakkabı almak isteyen bir insan bunu günlük ihtiyacı için mi yapıyor yoksa spor yapma bilinci ile mi yapıyor?

Hangi şehirlere daha çok satış yapılıyor?

Mevsimsel ya da dönemsel olarak aramalar nasıl değişiyor?

 

Yukarıda örneklendirdiğimiz sorular arttırılabilir. Bu sorular SEO stratejisinin belirlenmesinde de etkili olacaktır. Anahtar kelime analizi yaparken de yol gösterecektir. Sorulardan birisine bakalım. Mevsimsel aralamaların nasıl değiştiğine. Kış bitip bahara yaklaşırken insanlar yaz için kilo vermeye odaklanırlar ve bu da spor ekipmanlarına olan ilgiyi arttırır. Yeni bir spor ayakkabı almak için gerçekten iyi bir zaman değil mi?

 

3. Long Tail Anahtar Kelimeler – Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler

 

Anahtar kelime analizinde niş olan kelime gruplarına yönelmek çok önemlidir demiştik. Verdiğiniz örnek üzerinden devam edersek “ayakkabı satın al” kelimesi çok cazip olsa da “spor ayakkabı satın al” hedeflemek için daha kolay gözükür. Ancak yine de rekabet yoğun bir kelimedir. Popüler anahtar kelimeler her zaman en çok aranan kelimeler değildir. Daha düşük arama hacmine sahip anahtar kelimeler toplamda daha fazla aranırlar. Long Tail olarak tanımlanan bu kelimelerin genel aranma hacmi %70’dir. Yatırım yapmak ve iyi bir yükseliş elde etmek için oldukça iyi bir seçim olurlar.

 

4. Rakiplere Bakmak

 

Anahtar kelime analizinde rekabeti de göz önünde bulundurmak gerekir. Rakiplerinizin ön plana çıktığı anahtar kelimeler elbette çok önemli ve cazip. Ancak onların es geçtiği, size dönüşüm getirebilecek anahtar kelimelere de bakmak isteyebilirsiniz. Bu daha kolay yükselmenizi ve daha hızlı organik trafik almanızı sağlar. Aynı zamanda başlangıç olarak rakiplerin es geçtiği kelimelere bakmak o bölgede bir hakimiyet kazanmak ve sonrasında rekabete girmek güzel bir strateji olabilir.

 

rakip anahtar kelime

5. Dönemsel Anahtar Kelime Değişimleri

 

Anahtar kelime analizi yaparken hedef kitle ile ilgili sorular sormanın gerekliliğinden bahsetmiştik. Bunu yaparken aynı zamanda stratejiyi farklılaştırabilmek adına dönemsel olarak anahtar kelime analizlerini yenilemek gerekir. Okullar açılmadan önce, bahar aylarında, tatil dönemlerinde spor ayakkabı alma motivasyonu farklı nedenlere bağlı olarak artacağı için bu nedenleri size gösterecek araştırmalar yapmalısınız.

 

6. Bölgesel Aramalara Bakmak

 

Hangi bölgede yoğun satışınız varsa o bölgeye daha fazla yönelmek isteyebilirsiniz. Ya da henüz çok dahil olamadığınız bir bölgede pazara dahil olma fikri size cazip gelebilir. Bu noktada bölgesel aramalar üzerinden anahtar kelime analizi yapmak daha doğru olacaktır. İklim farklılıklarına bağlı olarak spor ayakkabı aramalarında ihtiyaçlar ve beklentiler değişebilir. Sahil kesimlerinde terletmeyen spor ayakkabılar daha çok arama hacmi alırken dağlık bölgelerde su geçirmez spor ayakkabılar popüler olabilir. Bu farklılıklar bir SEO stratejisi için değerlidir ve mutlaka kullanılmalıdır.

 

SEO için anahtar kelime araştırması nasıl yapılır? sorusuna cevap ararken pek çok farklı yöntem ve araç görmek mümkündür. Google’da önerilen arama kalıplarından oldukça yüksek ücretli SEO araçlarına kadar geniş bir yelpazede doğru ya da yanlış pek çok yöntem tavsiye edilir. Ancak anahtar kelime analizi sadece arama hacimlerine bakmak değildir. Potansiyel hedef kitlenin ne düşündüğünü anlayabilmek ya da öğrenebilmek bu araştırmalar için önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir