Doğru Bilgi Algoritması

2 dakika


Google aldığı bir karar ile 1990 yılından beri ilk kez kriter değişikliğine gidiyor ! Uzun zamandır seo uzmanlarının çok sık söylediği bir söz vardı; “ Kullanıcı odaklı web siteleri ! “ Google kullanıcıyı seviyor, ve artık neredeyse her şeyini kullanıcıya doğru bilgiyi vermek üzere odaklıyor. Google son zamanlarda yaptığı bir çok algoritma güncellemesi ile birlikte çoğu referans kriterini değiştirmişti. Bunlardan bazıları backlink sayısı, artık güncellenmeyen pagerank değeri gibi.. Şimdi de bunlara ek olarak birde doğru bilgi algoritması eklendi.

Hani biz SEO uzmanları hep diyoruz ya üzerine basa basa. Kullanıcı odaklı olun, özgün içerik yayınlayın, oradan buradan çalmayın diye. Google buna tam anlamıyla çözüm bulabilmek amacı ile web sitesinin popülaritesinden ziyade içerisinde barındırdığı bilgilerin ne kadar doğru olup olmadığına bakacak ve bundan sonraki sıralamalarını bu kriteri baz alarak yapacak.

– Peki ya Google bir bilginin doğru olup olmadığını nereden anlayacak ?

Burası biraz çetrefilli ve kafanıza karışık gelebilir ancak Google’dan edindiğimiz bilgilere göre şu ana kadar 2.8 milyar “doğru” bilgiyi bilgi kasasına koyduğu öne sürülüyor. “ Bilgiye Dayalı Güven Algoritması” adını verdikleri bu yeni güncelleme işin açıkcası bizleri sevindirdi. Düzgün iş yapan, işine hile ve hurdayı karıştırmayan web sitelerini de artık daha yukarılarda görebileceğiz. Yani kısa zamanda emek veren verdiği emeğin karşılığını alacak, kopya hırsızlığı yapanlar ise cezalandırılacak gibi duruyor.

Tekrar yine tekrar ve yine hatırlatmak gerekirse;

SEO çalışması yapan, merakı olan arkadaşlar için; web sitesini ziyaret eden kullanıcıları düşünün, hatta kendinizi kullanıcı olarak görün ve siteye tamamen objektif olarak bakın. Google’ı kandırmayı çalışmayın. İnsanlara doğru bilgiyi verin ve Google’a kendinizi sevdirin.

Keyifli SEO’lar…

SEO İpucu:  Google Analytics

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla paylaşın.

Atalay SIDAR
Founder at Simur Digital SEO101 - Adım Adım SEO Uygulama Yazarı SEO Eğitmeni Konuşmacı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Gönder
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Hoşgeldin, yardıma ihtiyacın varsa buradan bana mesaj gönderebilirsin :)
Powered by