Atalay Sıdar

+90 216 706 52 28

Edit Content

SEO çalışmalarında yatırım getirisinin en çok önem taşıdığı projeler şüphesiz ki e-ticaret firmaları için yapılan SEO projeleridir. Özellikle yeni açılan ve marka bilinirliği noktasında yeni yeni ilerlemeye başlayan firmalar açısından SEO büyük önem taşır. E-ticaret SEO çalışmaları hem yoğun rekabette uzun vadeli bir yatırım yapmak hem de kalıcı sonuçlar elde etmek açısından önemlidir. Başarılı olan SEO çalışmaları tıklama başına ödeme yapılan reklam çalışmalarına ayrılan bütçelerin zamanla düşmesine yardımcı olacaktır. 

 

Bu yazımızda sizlere etkileyici bir SEO çalışmasının nasıl olacağını e-ticaret perspektifi ile anlatmak istiyoruz. E-ticaret farklı dinamikleri olan, alışılmış SEO kalıplarının dışına çıkılması gereken ve sürekli olarak dinamik olmak zorunda kalan bir planlamaya ihtiyaç duyar. Bu da e-ticaret SEO kavramının oluşmasını sağlar. Analiz yapmak ve bu analizleri yol haritası kullanmak tüm SEO çalışmalarında büyük önem taşısa da e-ticaret SEO çalışmalarında özellikle trendlerin değişmesi, insanların dönemsel ihtiyaçları ve alışveriş alışkanlıkları da bir belirleyici olarak yer almaktadır. 

 

e-Ticaret SEO İçin Araştırma Yapmak

 

SEO çalışmaları için araştırma denildiği zaman öncelikli olarak aklımıza anahtar kelime araştırması gelse de söz konusu e-ticaret platformları olduğu zaman araştırmalarda rakipleri de mutlaka incelemek gerekir. Ticaretin farklı dinamikleri olması sebebiyle yapılan araştırmalar büyük değer taşır. 

anahtar kelime araştırması

Anahtar Kelime Araştırması

 

Yeni bir marka için dijital dünyada konumlandırma yapmak zordur. Bu nedenle öncelik rekabetin çok yüksek olduğu kelimeler yerine daha niş kelimelere odaklanmak gerekir. Eğer doğal malzemelerden üretilmiş alışveriş çantaları ya da fileleri satıyorsanız doğrudan “alışveriş çantası” kelimesinde rekabete girmek yerine farklı alternatiflere yönelmeniz tavsiye edilir. “Pamuk alışveriş çantası”, “hasır alışveriş çantası”, “doğal alışveriş çantası” gibi kelimelerde rekabet etmek hem daha doğru hem de daha az yorucu olacaktır. 

 

Anahtar kelimeleri kullanacağınız alanlar öncelikli olarak ürün kategorileri, alt kategorileri ve ürün sayfalarıdır. Ancak günümüzde artan rekabet karşısında öne çıkabilmek için blog içeriklerine de ağırlık vermeniz gerekir. Hedef kitlenin ilgisini çekebilecek, yaptıkları aramalara cevap verecek ve markaya olan güvenlerini pekiştirecek blog içeriklerinde long tail keyword denilen uzun kuyruklu anahtar kelimelere yer vermek önemlidir. 

 

Birden fazla sayfayı aynı kelimede yükseltmeye çalışmayın. Özellikle e-ticaret sitelerinde bu oldukça zordur. Ancak her ürünü ya da kategoriyi öne çıkaran bazı temel anahtar kelimeler vardır. Bu kelimelere odaklanmak daha ideal sonuç almaya yardımcı olur. Aksi takdirde her sayfası “online alışveriş” gibi bir kelimede ön plana çıkarmaya çalışmak uzun vadede başarısızlık getirecektir. 

 

Rakip Araştırması Yapmak

 

Rakiplerinizin ne durumda olduğunu bilmek kendi planınızı yaparken size yardımcı olur. Uzun süredir hizmet veren sitelerin hem domainlerinin hem de sayfalarının değeri daha yüksektir. Ancak bu yükseklik hiçbir zaman yeni markalar için engel değildir. Doğru ve düzenli planlama yapmak, rakiplerin kullandığı anahtar kelimeleri bilmek ve düzenli olarak SEO çalışmalarını değerlendirmek önemlidir. Ayrıca rakiplerin yapmış olduğu backlink çalışmalarını da incelemek SEO planlamanız açısından önem taşır. 

 

E-Ticaret Sitelerinin SEO Odaklı İncelenmesi 

 

Bir web sitesinin teknik açıdan SEO uyumlu olması, en az içerik kalitesi ve backlink çalışmaları kadar önem taşır. Kullanıcı deneyimin SEO açısından her zaman çok önemli olduğunu biliyoruz. Bu aynı zamanda marka güvenilirliği yaratmak açısından da çok önemlidir. Açılmayan sayfalar, yavaş yüklenen bir site, hatalı yönlendirmeler ve kalitesiz içerikler hem teknik açıdan SEO çalışmalarına zarar verir. 

 

E-ticaret sitelerini kurgularken kategori yapısını olabildiğince kullanıcı deneyimi odağında tutmak önemlidir. Dağınık bir kategori yapısı ve insanların dikkatinin dağılmasına neden olabilecek bir ürün dağılımı SEO açısından da olumsuz sonuçlar almasına neden olacaktır. 

 

Sayfa İçi Optimizasyon

Sayfa İçi Optimizasyon

 

Siteyi teknik açıdan optimize ederken e-ticaret alanında özellikle öne çıkan bir durumdan da bahsetmek gerekiyor. E-ticaret sitelerinde sayfa içi optimizasyon büyük öneme sahip. Her sayfa bir ürünün vitrin görünümünü oluşturduğu için bu sayfaların tasarımına ve optimizasyonuna ayrı bir özen gösterilmesi gerekiyor. 

 

Ürün sayfalarında müşteri yorumlarına yer verilmesi, sosyal medya entegrasyonun yapılması, detaylı ürün açıklamaları ve görselleri mutlaka e-ticaret sitelerinde olmalıdır. Sayfa içi optimizasyon SEO açısından sadece bunlardan ibaret değildir ancak e-ticaret tarafında bahsettiğimiz eklemeler mutlaka yapılmalıdır. 

 

E-ticaret SEO çalışmaları için yapılacak özelleştirmelere ek olarak standart SEO uygulamalarına da mutlaka yer verilmelidir. Meta açıklamalarının eksiksiz olması, görsel etiketlemelerinin yapılması, URL yapısının düzgün bir şekilde oluşturulması SEO açısından her zaman önem taşır ve asla unutulmamalıdır. 

 

E-ticaret için yapılacak olan SEO çalışmalarında dinamik olabilmek ve trendlere uyum sağlayabilmek önemlidir. İnsanların alışveriş alışkanlıkları çok sık değişmeyebilir ancak ürün tercihlerinde günceli takip edebilmek önemlidir. Özellikle kapsamlı e-ticaret platformlarında bu tür hamlelerin hızlı atılabilmesi için takibin sürekliliği önemlidir. SEO takip ve analiz araçlarının etkin bir şekilde kullanılması, trendlerin yakından takip edilmesi ve dikkat çeken yükselişlerde hızlı hareket edilebilmesi SEO açısından mutlaka yapılması gerekenler listesinde yer almalıdır. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir