Etkili Title ve Description Kullanma Önerileri

Merhabalar,

Bu yazıda sizlere bir süredir üzerinde çalışıp analiz ettiğim bir konudan bahsetmek istiyorum. Title ve Description alanının SEO açısından önem derecesinden uzun zamandır bahsedilmektedir. Peki bu alanlar neden bu kadar önemli ? Bir süredir yapmış olduğum Ar-Ge çalışmaları sonucunda gözlemlediğim etkileri sizinle paylaşacağım.

Title ve Description Nedir ? 

Title yani başlık etiketi web sitelerinin head kısmı dediğimiz bölüm arasına yazılan ve <title> Site Başlığı </title> kodları arasında yer alan, site başlığı kodudur.

Description ise açıklama olarak adlandırdığımız bölümdür. <Meta description=”Site Açıklama Kısmı” /> olarak head bölümü içerisine eklenir ve arama motorları bu kısımı okuyarak site açıklaması hakkında yazmış olduğunuz bilgileri kullanıcılara gösterir.

Bu kod bloglarının SEO açısından önemi, kullanıcılara direk olarak siteniz ile ilgili olarak gösterebildiğiniz, serp arama sonuçlarında doğrudan kullanıcı ile sitenizi buluşturan ve ilk etkileşimi olan bölümdür. Eğer web sitenize ait bir marka bilinirliği yoksa bu alanları oldukça etkili kullanarak sitenize belirli ölçüde trafik çekebilirsiniz. Normal durumlarda serp arama sonuçlarında ilk sıradaki sitelere tıklandığını hepimiz biliyoruz. Fakat bu durumu kullanıcı etkileşimi açısından değerlendirecek olursak tıkladığımız sitelerin title ve description kısımlarına da göz atıldığını unutmamalısınız. Küçük bir örnek ile açıklayacak olursak Google üzerinde SEO kelimesi aratıldığında çıkan bazı sonuçlar aşağıdaki gibidir.

serp-seo

 

Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi SEO hocası’nın tıklanma oranı marka bilinirliği açısından oldukça fazladır. İkinci sırada ise wikipedia var, wiki’nin de hem bilgi bankası olması hemde marka bilinirliği çok üst düzeyde olması bu siteye tıklanma ihtimalini de arttırmaktadır. Fakat adwords üzerinden gelen reklam bağlantılarına tıklama ihtimali tamamen title ve description alanlarında yazılan yazının dikkat çekicilik oranına göre değişmektedir.

 

 

Add comment

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.