Google Disavow Tool

7 dakika


0
1 Paylaş

SEO kadar önemli olan bir konu ise anti SEO. Genellikle rakip site sahipleri tarafından birbirlerine karşı veya tek taraflı uygulanan bu yöntemle rakip sitenin Google nazarında sıralamasının düşürülmesi hedeflenir. Site sahiplerinin bu konudan şikayetçi olması ile birlikte Google spam ekibi harekete geçti. 

Matt Cutts tarafından yıllar önce duyurulan Disavow Tool (Google Bağlantıları Reddetme Aracı) ile sitemize rakipler tarafından verilen zararlı bağlantıları reddetme imkanını bulduk. 

Kısacası Disavow Tool Google’ın ihbar hattı diyebiliriz. Zira, sitenize verilen zararlı bağlantıları Google’a bildirmeniz durumunda Google sizin isteiğiniz doğrultusunda bu bağlantıları engelliyor. Bu şekilde siteniz zararlı bağlantılardan korunmuş oluyor.

Site sahiplerinin şikayetlerini dikkate alan Google tarafından geliştirilen Disavow Tool bir çok webmaster tarafından bilinmesede özellikle SEO konusunda dikkatli davrananlar tarafından kullanılmaktadır. SEO’nun bir sitenin daha çok kullanıcı çekmesi için ne kadar önemli olduğunu bilenler aynı zamanda rakipleri tarafından uygulanan anti SEO’nun da bir o kadar zararlı olduğunun farkındadır.

Ne Zaman Disavow Kullanılmalıyım?

SEO için en dikkat edilmesi gerekenlerden biri de her şeyin doğru zamanda yapılmasıdır. Ve elbette doğru şekilde. Disavow bu başlıklardan biridir. Yanlış zamanda yapılan disavow sitenize fayda sağlamak yerine telafi zor zararlar verebilir. Bunun için disavow ile bağlantı reddedeceğiniz zaman bunları göz önünde bulundurmalısınız. Bu kapsamda, sitenizi gösteren çok sayıda spam ya da düşük kalitedeki bağlantılar tespit ettiyseniz, web siteniz üzerinde yaptığınız çalışmalar nedeniyle Google tarafından siteniz ceza verilmiş ve bu durum sıralamanızı kötü olarak etkilediyse ve sitenize yapılmış negatif SEO uygulamaları var ise Disavow Aracı’nı kullanmayı değerlendirebilirsiniz.

Google Disavow Links (Bağlantıları Reddetme Aracı) Nasıl Kullanılır?

Öncelikle sitemize verilen zararlı bağlantıları tespit etmekle işe başlamalıyız. Bunun içinde SEO Toolları kullanmak gereklidir. Zararlı linkleri tespit etmek için bir çok farklı seçenek bulunmaktadır. Örneğin, sitenize verilen linklerin spam puanları, linklerin sitenizin kategorisi ile ilişkisi gibi bir çok farklı seçeneği göz önünde bulundurup temizlenecek linkleri tool yardımıyla belirleyebilirsiniz.

Disavow Yapılacak Linkleri Tespit Etme

SEO toollarını kullanırken size sağlanan kolaylıkları kullanarak sitenize sağlanan bağlantıları kategorize olarak görebilir ve buna göre sitenize iyi veya kötü gelecek bağlantıları yapacağınız değerlendirmelerin ardından seçebilirsiniz. Örneğin, sitenize verilen linklerin spam puanına göre sıralanmasını istediğiniz zaman spam skoru en yüksek olan sitelerden başlayarak en düşük olana kadar siteleri görebilirsiniz. Ancak, spam skoru kötü bir bağlantının seçilmesi için tek etken olamayabilir.

  • Düşük katma değere sahip linkler
  • Düşük katma değere sahip dizin siteleri
  • Spam yorum linkler
  • Spam forum siteleri
  • Hacklenmiş web sitelerinden alınan linkler
SEO İpucu:  SEO Çalışmalarınızı Rahatlatacak 12 Adet Ücretsiz Uyarı Sistemi

SEO Toolları ile Disavow Linkleri Tespit Etme

1-Moz Spam Score Aracı

Moz’un spam skoru aracı ile backlink sorgulaması yaptığınızda web sitesine gelen backlinkler için spam değerlerini görebilirsiniz. Eğer SEO ile ilgili çok teknik bilgilere sahipseniz doğrudan burada spam skoru 50 üzeri olan web sitelerini Export CSV ile çıktı alarak disavow dosyanızı oluşturabilirsiniz.

2-Google Bağlantılar

Eğer ücretli bir backlink aracı kullanmıyorsanız Search Console’un bağlantılar bölümünden web sitenize gelen backlinklerin bir kısmını görebilirsiniz. Bu linkleri dışa aktar yaparak tek tek bütün backlinkleri kontrol etmeli ve sizde şüphe uyandıranlar için bir disavow dosyası hazırlamanız gerekmekte. ( Örneğin japonca – çince yani site dilinin dışındaki dilden gelen bağlantılar – yorum veya profil backlinkler gibi )

3-Ahrefs

Ahrefs aracı da aynı şekilde web siteleri için bir spam skoru vermiyor. Fakat bunun yerine kendi algoritmaları ile ürettikleri bir Domain Rank değerleri mevcut. Buradaki N/A ( rank değeri yok ) ya da 0-5 arası olan web sitelerini seçerek engelleme dosyası oluşturabilirsiniz. Fakat bu dosyayı oluştururken bütün linkleri manuel olarak tek tek kontrol etmek çok daha faydalı.

Yardımcı toollar ile belirlenen siteleri öncelikle bir dosyada toplamalısınız. Çünkü Search Console reddetmek isteyeceğiniz bağlantıları derli toplu bir halde sizden isteyecektir. Bunun içinde SEO toollarından yardım alarak zararlı linkleri belirledikten sonra bu linkleri .txt dosyası oluşturarak içinde belirtmelisiniz. Dosya uzantısı .txt olmak zorunda ve içeriği UTF-8 veya 7-bit ASCII olarak kodlanmış bir metin dosyası olmalıdır.

Not: Eğer daha önceden bağlantı reddetmiş iseniz ve bu dosyayı güncellemek istiyorsanız, Disavow tool’a giriş yapıp daha önce reddettiğiniz bağlantı dosyasının üzerine yeni eklemek istediğiniz bağlantıları ekleyip yeni bir dosya oluşturup bunu tekrar Disavow tool aracına yüklemeniz gerekiyor. Eğer eski dosyayı doğrudan yeni hazırladığınız linkler ile değiştirirseniz daha önce engellemiş olduğunuz bağlantılar kalkacaktır. Engellemek istemediğiniz veya yanlışlıkla engellediğiniz bağlantılarınız varsa bu yöntemi kullanarak engellenen dosya üzerinden silip mevcut dosyayı tekrar disavow aracına yüklemeniz yeterli.

SEO İpucu:  Webmaster Tools Search Console Nedir

Reddedilecek Bağlantı Dosyası İçeriği

Yardımcı toollar ile belirlenen siteleri öncelikle bir dosyada toplamalısınız. Çünkü Search Console reddetmek isteyeceğiniz bağlantıları derli toplu bir halde sizden isteyecektir. Bunun içinde SEO toollarından yardım alarak zararlı linkleri belirledikten sonra bu linkleri .txt dosyası oluşturarak içinde belirtmelisiniz. Dosya uzantısı .txt olmak zorunda. Dosya içeriği ise aşağıda belirtildiği şekilde eğer domain olarak engellenecekse başına domain: ekleyerek , doğrudan url koyarsanız ise ilgili url’i engelliyor.

Buradaki fark; domain olarak engellediğinizde o web sitesinden gelen bağlantıların tamamını engellemiş / yok saymış oluyorsunuz.

URL olarak ekleyip engelleme yaptığınızda ise sadece o url adresinden gelen bağlantıyı engellemiş sayılırsınız.

# eğer satır # ( diyez ) işareti ile başlıyorsa bu yorum alanı anlamına gelmektedir. 
# yorum alanları tek satırdan oluşur.
----------------

#atalaysidar.com domaininden gelen tüm bağlantıları engelle
domain:atalaysidar.com 

#atalaysidar.com/seo sayfasından gelen bağlantıları engelle
https://atalaysidar.com/seo

Verilen zararlı linkler tespit edildikten ve bir .txt dosyasında toplandıktan sonra aşağıda verilen linke girilmeli: https://www.google.com/webmasters/tools/disavow-links-main

Site sahiplerinin öncelikle sahipliği onaylanan hesap ile Google Search Console üzerinde oturum açması gerekmektedir. Ardından bağlantıların reddedileceği sitenin adı seçilir. 

Not: Eğer hesabınızda birden fazla web sitesi mevcut ise doğru web sitesi üzerinde bağlantıları reddettiğinizden emin olunuz.

URL veya domain olarak belirlenen ve bir .txt dosyasında toplanan zararlı bağlantılar reddetme aracına yüklenmelidir.

Google Search Console talebinizi hemen işleme koyar ancak reddedilmesini istediğiniz bağlantıların temizlenmesi zaman alıyor.

Burada dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de reddetme dosyasını yüklediğiniz zaman Google’ın da uyarı olarak vereceği gibi: yararlı linkleri reddetmeniz durumunda sıralama kaybı yaşayabilirsiniz. O yüzden Google Disavow Tool’u kullanmadan önce ne yaptığınızdan emin olun ya da profesyonel bir destek alın.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla paylaşın.

0
1 Paylaş
Atalay SIDAR
Founder at Simur Digital SEO101 - Adım Adım SEO Uygulama Yazarı SEO Eğitmeni Konuşmacı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Gönder
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Hoşgeldin, yardıma ihtiyacın varsa buradan bana mesaj gönderebilirsin :)
Powered by