Google Medic Algoritma Güncellemesi Etkileri

3 dakika


Google ‘ ın temel arama güncellemesi özellikle Sağlık sitelerini etkilemekle beraber farklı bir çok sektöre de etki etti. Tabiki bu etki sağlık siteleri kadar büyük olmasa da yapılan her algoritma güncellemesi siteler üzerinde olumlu veya olumsuz sonuçlar ortaya koyuyor. Yapılan testler sonucunda bu algoritmanın hangi sektöre % kaç oranında etki ettiğini aşağıda paylaşıyor olacağım..

1 Ağustos 2018 tarihinde büyük bir Google algoritma güncellemesi meydana geldi. Bundan ortalama bir hafta sonra da Google bu algoritma güncellemesini resmi olarak kabul etti. Peki bu algoritma güncellemesinin etkileri nelerdi? Hangi sektörler bu güncellemeden etkilendi?

Google Medic Algoritma Güncellemesinden Etkilenen Siteler

Google Medic Algoritma Güncellemesi Etkileri

Bu güncellemeden etkilendiklerini söyleyen kişilerin ( toplamda 300’den fazla ) siteleri incelendi. İnceleme sonucunda ilk verilere göre, algoritma güncellemesinden etkilenen sitelerin büyük bir kısmı sağlık siteleri. Google Medic Algoritma Güncellemesi ‘nden etkilenen sitelerin ortalama %42 ‘ si sağlık sitelerine ait. Siteleri, güncellemeden etkilenme payına göre kategorize edecek olursak;

 1. Sağlık siteleri
 2. E-ticaret siteleri
 3. Kurumsal siteler
 4. Finans siteleri
 5. Teknoloji blogları
 6. Eğlence siteleri
 7. Seyahat blogları
 8. Rehber – sözlük siteleri
 9. Kupon siteleri
 10. Yetişkin içeriğe sahip siteler
 11. Sigortacılık siteleri

Google’ın bu güncellemenin küresel ve temel bir güncelleme olduğunu Google Medic Algoritma Güncellemesinden Etkilenen Sitelersöylemesi, yapılan inceleme sonucunda insanların şaşkınlığını bir kat daha arttırdı. Çünkü bu söylemi; normalde her yerde, her alanda, her türlü siteyi etkilediği anlamına geliyor.

Google Medic Algoritma Güncellemesi, E-ticaret, sigorta, finans, iş dünyası, eğlence vb. gibi diğer niş sektörlerdeki birçok siteyi etkilendi. İlginç olan bu “E-ticaret” sitelerinin çoğunun sağlık / medikal ürünleri satıyor olması. Burada yakalanan oran ise % 42 ile %50 arasında.

Algoritma güncellemesi sonucunda yapılan açıklama dikkate alındığında bile, bu güncellemenin tıbbi ve sağlık alanını hedef aldığı ortada. Açıklamaya göre gelen güncelleme sadece sağlık ve tıbbi siteler için değildi, ama veriler %100 sağlık ile ilgili web sitelerine özellikle çarpıtıldı.

SEO İpucu:  SEO Uyumlu URL

Tüm ülkeler, diller, bloglar, doktor uygulamaları, e-ticaret siteleri, tavsiye siteleri, yaşam tarzı ipuçları ve daha fazlası dahil olmak üzere çeşitli sitelerde bu algoritmanın etkileri yaşanmakta. Ortak nokta, bu sitelerin %50’sine yakını tıbbi ve sağlıkla ilgili sitelerden oluşması.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla paylaşın.

Atalay SIDAR
Founder at Simur Digital SEO101 - Adım Adım SEO Uygulama Yazarı SEO Eğitmeni Konuşmacı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Gönder
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Hoşgeldin, yardıma ihtiyacın varsa buradan bana mesaj gönderebilirsin :)
Powered by