Negatif SEO

Kimse Kimsenin SEOsuna Karışamaz

Her şeyin zıttı olduğu gibi elbette SEO’nun da zıttı var. SEO çalışmaları, web sitelerinin arama motorlarındaki sıralamalarına yönelik yapılan iyileştirme çalışmalarıdır diyebiliriz. Fakat bazı durumlarda ( ki bunlar genelde ya rakipleri manipüle etmek amacıyla yapılır, ya da şikayet türevi sayfaları sıralamadan çıkartmak, alt sayfalara itmek amacıyla yapılıyor. ) sıralamayı iyileştirmeye yönelik değil tam tersi var olan konumdan düşürmeye yönelik çalışmalar gerçekleştirilebiliyor. Biz buna kısaca Negatif SEO diyoruz.

Negatif SEO Yöntemleri

Kısaca örnek vermek gerekirse yoğun çalışmalarla geçmeye çalışıp geçemediğiniz bir web sitesi, ya da sitenizi şikayet eden bir kullanıcı olduğunu varsayalım. Veya bunların dışında sıralamada hiç görmek istemediğiniz bir web sitesi olduğunu düşünün. SEO çalışmaları web sitelerini üst sıralara taşıyabiliyorsa Anti SEO çalışmaları da doğal olarak bu sıralamayı düşürücü nitelikte olacaktır. Yani siz rakiplerinize ya da Google üzerinde görmek istemediğiniz bir web sitesine Google’dan ceza aldırabilecek tarzda saldırılar düzenlerseniz bu site üzerinde Negatif SEO çalışması yapmış olursunuz.

Bu çalışmalara örnek verecek olursak;

 

  • Xx Adet Profil Backlink Çalışmaları, ( 50-100 ve katları şeklinde paket olarak satılır. )
  • Xx Adet Forum Tanıtım, ( Genelde minimum 100 adet paket halinde satılır. )
  • Blog & Yorum Backlink, (Genelde minimum 100 adet paket halinde satılır.)
  • Site hızını düşürmeye yönelik yapılan sunucu bazlı saldırılar,
  • İndekslenmemiş içeriğin çalınması

Bu maddeler halinde sıraladığımız başlıkları biraz açacak olursak ;

SPAM Backlink Çalışmaları

spam-backlink

Xx adet profil backlink, Xx adet Blog Backlink ve Xx adet Forum tanıtım çalışmalarını tek bir başlık altında toplayıp bunlara Spam backlink çalışmaları diyebiliriz. Forum tanıtım veya Yorum backlink çalışmalarının faydası elbette var. Tamamen spama yönelik bir çalışma şeklidir denemez fakat bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli şey bunları paket halinde tıpkı bir hizmetmiş gibi satan & satın alan insanlardır. Bu Forum ve Yorum backlink çalışmalarının zararlı olan kısmı 100-200 adet şeklinde satılması ve bunların tamamen bot yazılımlar aracılığı ile çok kısa sürede gerçekleştirilmesidir. Hiç backlinkiniz yokken bir anda alacağınız 200-500 adet ve spama yönelik bu çalışmalar size faydadan çok zarar sağlayacaktır. Sitenizin konumu her ne olursa olsun paket halinde satılan bu tür backlink sistemlerinden uzak durunuz. Spam backlink çalışmaları birden çok fazla sayıda backlinki web sitelerine gönderdiği için Negatif SEO çalışmalarının başında gelmektedir.

Site Performansına Yönelik Saldırılar

Bunlar DDoS atakları, Bot saldırıları türevi saldırılardır. Bu tür saldırıların amacı web sitenizin hızını mümkün olduğunca aşağıya çekmek, dahası sitenizin erişimini kullanıcılara kapatmaktır. Hız faktörünün SEO açısından etkisi yadsınamayacak düzeydedir. Ayrıca kullanıcı etkileşimi açısından da düşünecek olursak yavaş olan web siteleri günümüz şartlarında hem ziyaretçi alamaz. Belirli bir süre erişime kapalı olan veya Google botlarının okuyamayacağı kadar yavaş olan web siteleri bir süre sonra sıralama kaybına uğramaktadır.

İndekslenmemiş İçeriğin Çalınması

En zekice yapılan saldırılardan bir tanesidir. Bu saldırı çeşidi rakip sitelerinin indekslenmemiş içeriklerine yönelik yapılan saldırılardır. Eğer çok sık indeks alan bir web sitesine sahip değilseniz; henüz indeks almamış içeriğinizi sosyal medya veya farklı platformlarda kullanıcı etkileşimi arttırmak amacıyla paylaşmaya kalkabilirsiniz. Bu durumda paylaşmış olduğunuz sayfanın indeks alıp almadığını kontrol eden rakip firmanız içeriğinizi kopyalayıp kendi web sitesi üzerinde yayınlayıp sizden daha hızlı bir şekilde indeks aldırırsa sizin içeriğiniz kopya içerik olacaktır. Google gözünde içeriğin yazarı, o içeriği ilk indeks aldıran web sitesidir.

 

Konuyu genel anlamda özetleyecek olursak 10.000 Backlink, 20.000 Organik Ziyaretçi, 500 Forum Tanıtım, 300 Yorum Backlink, 200 Profil Backlink ve türevi şeklinde veya paket halinde satılan bu tür çalışmalar Negatif SEO çalışmalarına yönelik yapılan çalışmalardır. Web sitenize bir fayda sağlamayacakları gibi kalıcı zararlar oluşturabilirler. Webtures & SEOHocası ailesi olarak sürekli bu tür çalışmalardan uzak durulması gerektiği hakkında kendi blogumuz ve sosyal medya hesaplarımız üzerinden uyarılarda bulunuyoruz.

 

Negatif SEO çalışmalarından etkilenmemek için web sitenizi ve aldığınız backlinkleri sürekli olarak kontrol edip size zarar verebilecek türde olan backlink çeşitlerini engellemelisiniz. Anchor textlerinizi kontrol edip sizin bilginiz dışında olanları belirlemeli ve bunlardan kurtulmalısınız. Sunucu tarafında çok geniş güvenlik önemleri alarak DDoS türevi saldırılara karşı önceden hazırlıklı olmalısınız. SEO konusunda merak ettiğiniz veya aradığınız her şeyi SEOHocası üzerinde bulabilirsiniz. Bulamadığınız veya kafanıza takılan SEO ile ilgili her türlü soruyu Uzmana Sorun bölümü üzerinden bizlere iletebilirsiniz, üstelik 24 saatte cevap garantisi de var !

Webtures & SEOHocası ailesi olarak hepinize doğal ve kalıcı SEO’yu şiddetle tavsiye ediyoruz !

Add comment

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.