Atalay Sıdar

+90 216 706 52 28

Edit Content

SEO çalışmaları web sitelerinin hem kullanıcı deneyimi açısından hem de arama motorları açısından çok daha kaliteli olması için yapılan çalışmalar bütünüdür.

Bu çalışmaların düzenli olması, sürekli olarak yeniden yapılandırılması ve mevcut durumun ihtiyaçlarına cevap vermesi önemlidir.

Uzun vadede düzenli olarak yapılan SEO çalışmaları ile reklam dönüşümlerinin de optimize hale gelmesi söz konusu olacağı için bu çalışmalara özellikle dikkat edilmesi gerekir.

SEO ve dijital reklamlar temel olarak bakıldığından dijital pazarlamanın farklı iki alanı gibi gözükseler de aslında birbirleri ile doğrudan ilişkilidirler ve birbirlerini desteklerler.

Doğru yapılmış bir SEO çalışması sayesinde hedef kitlenin dikkatini daha kolay çekmek ve organik trafik elde etmek mümkündür.

Bu da dijital reklamların dönüşüm oranlarının artmasına ve reklam maliyetlerinin getirilerinin doğru orantılı olarak yükselmesine yardımcı olur.

Bu yazımızda sizlere bir web sitesi için yapılacak SEO çalışmasının genel hatlarından bahsedeceğiz.

 

Web Sitesi Verilerinizi İnceleyin

 

SEO çalışması nasıl yapılır? sorusu için cevap ararken ilk karşınıza çıkacak adam mevcut web sitenizin ne durumda olduğu ile ilgilidir.

Mevcut durumun incelenmesi, analiz edilmesi ve SEO için optimizasyon yapılması sürecin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi açısından büyük önem taşır.

Arama motorları sadece içeriklerle ilgilenmedikleri için sitenin kodlaması, görselleri, kullanıcı deneyimi açısından değeri de SEO çalışmaları açısından önemlidir.

Kullanıcıların sitede neler yaptığını görmek ve onları neden elinizde tutamadığınızı öğrenmek için Google Search Console gibi araçların yardımına başvurabilirsiniz.

Anahtar Kelime Analizi

 

SEO kavramını ilk duymaya başladığımız yıllarda içerisinde web sitesi, hizmet ya da ürünler ile ilgili anahtar kelimelerin öylesine yer aldığı makaleler ile SEO çalışması yapmak mümkündü.

Ancak gelişen teknolojilerle birlikte arama motorlarının içeriklere bakış açısı tamamen değişti.

Bu nedenle doğru anahtar kelimeleri bulmak, rekabete girmek için sektörünüzle alakalı niş olarak tabir edilen kelimeler özelinde ilerlemek önemlidir.

Anahtar kelimelerin de farklı türleri olduğunu ve artık Longtail Keyword kavramının SEO açısından büyük önem taşıdığını göz önünde bulundurmakta fayda var.

anahtar kelime analizi

Değerli İçerik Üretimi

 

SEO çalışması yaparken sık düşülen hatalardan birisi de içeriklerin değeridir. 300 kelimelik, anahtar kelimeye boğulmuş içeriklerin yeterli olacağı algısı bu çalışmalarda tökezlemenize neden olur.

Yapılan pek çok araştırmaya baktığımız zaman ideal içerik uzunluğunun sanılandan çok daha fazla olduğunu görüyoruz.

20.000 anahtar kelime üzerinde yapılan bir çalışmaya göre ilk sayfada yer alan içeriklerin ortalama uzunluğu 1700 kelime civarında.

Elbette içeriklerin gereksiz yere uzatılması hiçbir zaman sağlıklı bir çözüm değil.

Rekabete ve içeriğin yapısına bağlı olarak kelime sayısı farklılaşabilir. Ancak burada temel unsur değerli içerik üretmeye özen göstermektir.

Sürekli aynı bilgiyi veren ve anahtar kelime doldurulmuş bir içerik arama motorlarının gözünde değersiz olacaktır.

 

Mobil Optimizasyon

 

Responsive tasarım ve mobil uyumluluk SEO dinamikleri arasında 2014 yılından beri önemli bir yere sahip.

Eğer bir web sitesi mobil cihazlarda kullanıcı deneyimi sunamıyorsa ve mobil uyumlu değilse arama motorunun karşısında neredeyse hiç şansı yok.

SEO çalışması yaparken öncelik arama motorlarının karşısında değerli ve fark edilebilir bir yapı oluşturmak olsa da artık arama motorlarının kullanıcı deneyimi açısından da değerlendirme yaptığını unutmamak gerekir.

Eğer mobil uyumlu bir web sitesi yoksa şu an toplam internet trafiğinin neredeyse %50’sinden fazlasını oluşturan mobil cihaz kullanımı karşısında başarısız olursunuz ve bu da SEO açısından kabul edilemez.

 

Kullanıcı Deneyimi

 

Mobil optimizasyon kullanıcı deneyimi açısından büyük önem taşıyor ama bu konuyu SEO çalışması yaparken ayrıca ele almak gerekir.

Çünkü kullanıcı deneyimi sadece her cihazda doğru bir şekilde açılan web sitelerinden ibaret değildir.

Sayfanın yüklenme hızı, menülerin doğru yerleştirilmiş olması ve site ziyaretçilerinin rahat bir şekilde sitede dolaşabilmesi kullanıcı deneyimi açısından önemlidir. Teknoloji ve internette hız artık herkes açısından çok önemli.

Hiç kimse bir web sitesinin yüklenmesi için 1 saniyeden fazla beklemek istemiyor. Kullanıcı deneyiminin bu bilgiler ışığında yeniden yapılandırılması SEO açısından büyük önem taşıyor.

site içi seo

Site İçi SEO

 

On-site SEO ya da sayfa içi SEO olarak da tanımlayacağımız bu çalışmada web sitesinin ve içeriklerin doğru bir şekilde tanımlanması büyük önem taşıyor.

Anahtar kelime kullanımının yanı sıra, başlıkların doğru kullanılması; H2, H3, H4 gibi farklı başlıklara yer verilmesi, meta etiketleri, açıklamaları ve başlıkları ile birlikte URL yapısı gibi pek çok farklı unsur site içi SEO açısından büyük önem taşıyor.

Abartılmış anahtar kelime kullanımında kaçınmak, birincil anahtar kelimeye ek olarak long tail keyword yani uzun kuyruklu anahtar kelime kullanımına önem vermek de site içi SEO çalışmaları açısından önem taşıyor. Telifi bulunmayan, özgün ve mutlaka doğru isimlendirilmiş görseller kullanmak da bu çalışmalar açısından büyük önem taşıyor.

 

Site Dışı SEO

 

Off-site SEO ya da sayfa dışı olarak da bilinen bu çalışmalar web sitesinin haricî yöntemler ile optimize edilmesi açısından önemlidir.

Web sitesine yapılacak değerli yönlendirmeler ile bu alanda büyük bir ilerleme kaydetmek mümkündür.

Ancak sadece yönlendirme yapılması amacıyla alakasız bir şekilde yönlendirme yapmak siteye zarar vermekten başka bir işe yaramayacaktır.

 

En basit haliyle SEO çalışması nasıl yapılır? sorusuna cevap vermeye çalıştık. Bu noktada unutulmaması gereken en önemli unsur SEO çalışmalarının dinamik olması gerektiği ve sürekli güncellenmeye ihtiyaç duyduklarıdır.

Bu çalışmalar artık arama motorlarının kendi iç rekabetlerinde gerçek bir kullanıcı deneyimi ihtiyacına döndüğü için yenilikleri takip etmek ve doğru bir şekilde uygulayabilmek SEO çalışmaları açısından büyük önem taşıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir