Son Bir Kaç Yılda SEO’da Neler Değişti?

4 dakika


Webmaster World’de , özellikle son birkaç yıldır Google etrafında SEO ile özel olarak neyin değiştiğini anlatan ilginç bir konu var. Özellikle neden 2016’da kullanılan SEO teknikleri 2018’de çalışmamaktadır?

Bu durum son birkaç yılda ne kadar değiştiğini düşünmeme sebep oldu. Google trafiğim daha mı az yoksa aynı mı? Bu nedenle, Google Analytics’i kontrol ettim ve geçen yıl trafiğini iki yıl önceki ile aynı zaman aralığında karşılaştırdım. Her iki zaman dilimi arasında yaptığım kıyas sonucunda Google organik trafiğimin artışı % 20’nin üzerindeydi. Bunun nedenini tahmin edebilmek için, trafiğimin Google’da neden bu kadar iyi olduğunu düşünmeye başladım. Oysaki yıllar boyunca web sitemde herhangi bir değişiklik yapmamıştım..

Ancak SEO güncellemeleri son 15 yıldır Google algoritmalarını kapsamaktadır. Peki son bir kaç yılda yapılan algoritma güncellemelerinde ne değişti? Bir kaç yıl önce işe yarayan SEO çalışmaları – teknikleri neden bazı algoritma güncellemeleri sonucunda insanları köşeye sıkıştırıyordu?

Son Bir Kaç Yılda SEO’da Neler Değişti?

SEO Son Bir Kaç Yılda Nasıl Değişti Detaylı İnceleyelim

İçerik kalitesi : Google, özellikle birkaç yıl önce hazırlanan içeriklere göre daha iyi kalitede içerik bekliyor. Algoritma güncellemeleri sonucunda Google, birkaç yıl öncesine göre daha kaliteli içeriklerin hangileri olduğunu belirlemede daha iyi. Tabii ki, bu durum bazen yanlış sonuçlar doğurabiliyor. Bu yüzden algoritmalarını güncellemeye devam ederek buradaki yapıyı daha kusursuz bir hale getirmek için çalışıyorlar.

Kalite sayfalar : Daha az sayıda daha kaliteli sayfalara sahip olmak, daha düşük kaliteli sayfalara sahip olmaktan daha iyidir. Bu durum, gelen Panda algoritması ile tüm siteleri etkiledi ama yıllar içinde kalitenin artmasını da sağladı. Bu algoritmanın etkileri günümüzde de aktif olarak rol oynamaktadır.

Backlinkler : Hem algoritma güncellemesi ile hemde yapılan şikayetler sonucunda manuel olarak, kalitesiz backlinklere sahip olan web sitelerini anahtar kelime sıralamalarında ve organik trafik değerlerinde aşağılara sürüklemektedir. Paravan Blog ağı kurmak ve kısa sürelerde organik arama sonuçlarında üst sıralarda çıkmak artık o kadar da kolay değil.

SEO İpucu:  SEO Hizmeti

Kullanıcı deneyimi : UX çalışmaları sonucunda siteye gelen kullanıcıların üzerinde yapılan analizler sonucunda daha verimli sonuçlar alınmaya başlanmıştır. Bu sebeple web sitenizi mobil ve desktop olmak üzere kullanıcı deneyimine göre dizayn etmeniz gerekmektedir.

Rekabet : Aynı anahtar kelimeler için birkaç yıl öncesine kıyasla daha fazla web sayfası var. Yapılan Google algoritmalarına karşılık en doğru sonuçları sunan web sitesi bir numaraya sahip olacaktır!

Google UI değişiklikleri : Google’da öne çıkan snippet’ler, farklı reklam yerleşimleri, sesli arama ve yeni kullanıcı arayüzü değişiklikleri gibi şeyler bulunmaktadır. Bunların hepsi Google’dan alacağınız trafikte önemli rol oynar.

SEO Son Bir Kaç Yılda Nasıl Değişti Detaylı İnceleyelim

Kısacası, eski SEO teknikleri uygulayarak sıralamanızın sabit kalmasını veya daha da kötüye gitmesini bekleyemezsiniz. Web sitenizi ve kendinizi geliştirmeniz gerekiyor. Çünkü daha iyiye gitmeden, neden arama sonuçlarında üst sıralarda yer almaya devam etmelisiniz ki? Bu durum 10 yıl önce inanılmaz bir filmde rol alarak zirvede olan bir aktörün, 10 yıl sonra dahi zirvede olmasını beklemesiyle eşdeğer bir durum. Bazen kendinizi yeniden keşfetmeniz ve tekrar tanınmanız için bir sıçrama yapmanız gerekir.

Peki bu konu hakkında sen ne düşünüyorsun?

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla paylaşın.

Atalay SIDAR
Founder at Simur Digital SEO101 - Adım Adım SEO Uygulama Yazarı SEO Eğitmeni Konuşmacı

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Gönder
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Hoşgeldin, yardıma ihtiyacın varsa buradan bana mesaj gönderebilirsin :)
Powered by