Kullanıcı tanımlı! Bilgileri değiştirerek tekrar deneyiniz. E-Ticaret Danışmanı » Atalay SIDAR

E-ticaret kavramı yaklaşık olarak son 20 yıldır hayatımızda önemli bir yere sahip yeni bir ticaret modeli olarak tanımlanabilir. Önemi her geçen gün artan e-ticaret sayesinde maliyetleri düşürmek, pazar payını ve potansiyel hedef kitleyi genişletmek mümkün oluyor. Bu yenilikçi ticaret modelinin sunduğu avantajları görmezden gelmek ticari açıdan oldukça yanlış bir karar olsa da, dijital dünyada ticaret yapmanın da kendine has riskleri olduğunu unutmamak gerek. Bu noktada ise e-ticaret danışmanlarının önemi ortaya çıkar. Danışmanlık hizmeti pek çok insan bir başkasından “akıl almak” anlamına gelse de aslında danışmanlık hizmeti, alanında uzman bir kişinin potansiyel fırsatları ve riskleri görmesi; tüm bunlar üzerinden bir yol haritası çıkarması ve doğru stratejiyi kurarak sizi ulaşmak istediğiniz yere götürmesi ile tanımlanabilir.

 

Akıl vermek uzaktan bakmak ve kendi bildiklerini dikte etmek ile özdeşleşirken danışmanlık hizmeti bundan çok daha fazlasını içerir. E-Ticaret kendi iç dinamiklerinin yanı sıra ürüne, hizmete ve hedef kitleye göre de değişen dinamiklere sahiptir. Sürece hem içerden hem de dışardan bakmak nihai başarının anahtarıdır. Bir e-ticaret danışmanı ile çalışmaya başlamadan önce bu kişilerin tam olarak ne sunacağını bilmeniz gerekir. Aksi takdirde günümüzde henüz daha lisans ya da lisansüstü düzeyde bir eğitimi olmayan bu meslekleri yaptığını iddia eden ve markanızı ateşe atabilecek kişiler ile karşılaşıp, neler olduğunu anlamadan olumsuzluklar ile karşılaşabilirsiniz. 

 

E-Ticaret Danışmanı Ne Yapar?

 

Dünya genelinde yapılan bir araştırmaya göre e-ticaret denildiği zaman ilk akla gelen isimlerden birisi olan Amazon, internet üzerindeki e-ticaret satışının %44’ünü yapıyor. Bu platformun satış hacminin bu denli yüksek olması ise sisteme dahil olan perakendeciler. Amazon dünyanın en yüksek hacimli e-ticaret sitesi olsa da bu satışları kendisi yapmıyor bir başkalarına yaptırıyor. Amazon üzerinden satış yapan markaların neredeyse tamamının kendi satış noktası da bulunuyor. Ancak satış hacminin kırılma ve yükselme noktası Amazon macerası ile başlıyor. 4,5 trilyon dolarlık bir e-ticaret pazarı ve bu pazardan pay almayı bekleyen milyonlarca satıcı var. Bu satıcıların bir adım öne çıkabilmesi, markalarını yaratıp tanıtabilmeleri ve ilerleyebilmeleri için e-ticaret danışmanları ile çalışmaları gerekiyor. 

 

Hedef kitle analizleri doğrultusunda en iyi pazar yeri seçiminin yapılmasından kurumsal satış platformunun kurulmasına; e-ticaret kampanyalarının oluşturulmasından müşteri memnuniyetine kadar her detayla ilgilenecek kapasiteye sahip danışmanlar ile markaların dijital dönüşümleri de kolay bir şekilde tamamlanıyor. 

 

e ticaret danışmanı ne yapar

 

Dijital Pazarlama ve Optimizasyon

 

Dijital dünyada pazarlama için sürekli olarak yeni kanallar, taktikler ve platformlar ortaya çıkıyor. İyi bir e-ticaret danışmanı Adwords, sosyal medya reklamcılığı, internet reklamcılığı gibi farklı alanlarda bilgi sahibi olmalıdır. KPI (temel performans göstergesi) ile birlikte analiz ve raporlama yaparak en iyi çözümü sunmak yine e-ticaret danışmanının bu alanda yapması gerekenler arasında yer alır. 

 

Dijital pazarlama kavramı sadece dijital platformlarda reklam vermek ile tanımlanamaz. Bu kavram daha çok dijital reklamlar, içerikler, etkileşimler ve kampanyalar ile birlikte tüm bunların optimize edilmesi ile tanımlanmalıdır. Bir e-ticaret danışmanı hedef kitlenin en doğru şekilde belirlenmesinin yanı sıra bu kitleye yapılacak çalışmaların getirilerinin de optimize edilmesini sağlar. E-ticaret alanında dönüşüm oldukça önemlidir ve optimum verim elde etmek için yapılacak çalışmaların sürekliliği ve başarısı oldukça önemlidir. 

 

Analiz 

 

Dijital pazarlama kapsamındaki her adımın geleneksel pazarlamaya kıyasla daha etkili ve değerli sayılmasının temel nedeni analiz edilebilir olmasıdır. E-Ticaret danışmanları da bu alanda yapılacak kampanyaların ve reklamların analizlerini yapar. Etkileşimi ve dönüşümü arttıracak projeler ortaya koyduktan sonra hedef kitlenin hareketlerini analiz eder. Reklamların izlenme/tıklanma oranları, potansiyel müşterilerinin hangi satın alma adımına kadar ilerlediği ya da hangi adımda vazgeçtiği gibi önemli bilgileri toplamak sonrasında ise analizler yaparak planlamayı yeniden düzenlemek e-ticaret danışmanının sorumluluğudur. 

 

Test ve Raporlama 

 

Bir e-ticaret sitesine kayıtlı kullanıcı getirilmesi ya da mevcut kayıtlı kullanıcıların tekrar eylem yapmaya ikna edilmesi gerekir. Kullanıcı grupları  oluşturma, A/B testleri yapmak ve testleri analiz ederek kampanya sürekliliği sağlamak önemlidir. Ufak değişimlerin büyük etkileri olduğu unutulmamalıdır. Dönüşüm oranının %1’lik bir değişim elde etmesi ile birlikte yatırım getirisinin oldukça yüksek bir oranda artması oldukça yüksek ihtimaldir ve bir e-ticaret danışmanı sizin için bunu sağlayabilir. 

 

Strateji 

 

E-Ticaret danışmanları hem mevcut durumu korumak ve verimli hale getirmek hem de yeni müşteriler ile pazar payını büyütmek ile yükümlüdür. 

 

Bir danışman ile çalıştığınız zaman;

 

  • Müşterilerinizin uzun vadede kazandıracağı değerin ne olduğunu, 
  • Daha fazla müşteriye nasıl ulaşabileceğinizi,
  • Kendi alanınızda müşteri kazanmanın en iyi yöntemlerini,
  • Doğru pazarlama stratejisinin ne olduğunu, 
  • Markanın veya projenin başarısının hangi KPI ile ölçüleceğini,

Dijital varlığınızın çıkış stratejisinin ne olmasını gerektiğini öğrenebilirsiniz. Tüm bunları öğrenmek pek çok rakibinizi bir anda geri bırakabilme şansı verir. Özellikle dijitalleşme noktasında çekincelerin yoğun olduğu bir sektörde ürün/hizmet satışı yapıyorsanız bu cevaplar size pastadan büyük bir dilim olarak geri dönecektir. 

 

Doğru Müşteri İletişimi 

 

Geleneksel ya da yenilikçi yöntemler fark etmeksizin ticarette insanların beklentisi aynıdır. Memnun olmak. İnternet üzerinden alışveriş yaygınlaşan bir tercih olsa da insanların güven sorununun giderilmesi için çeşitli adımların atılması gerekmektedir. Pazar yeri kavramının başarısı da ticaret ile uğraşan her insanın kendi markasını yaratmak için yeterli iş gücüne ve sermayeye sahip olmamasından gelir. Bir marka yaratırken potansiyel hedef kitleye güven vermek, onlarla en doğru şekilde iletişime geçmek ve memnuniyetlerini sağlamak önemlidir. Bir e-ticaret danışmanı ile çalıştığınız zaman müşteri memnuniyeti ile ilgili düzenlemeler yapması ve yol haritası çizmesi bu alanda doğru bir ilerleme kaydetmenize yardımcı olacaktır. Özellikle büyük hacimli işletmelerde müşteri desteği birden fazla kişi tarafından verilirken, memnuniyet standardının yüksek tutulması zordur. Ancak bir danışman bu alanda çizdiği yol haritası ile müşteriler arasındaki eşitliğin sağlanması ve olası sorunlarda kriz yönetiminin en iyi şekilde yapılması için destek sağlar.  

 

Merhaba,
Yardımcı olabileceğimiz bir şey var mı?