Featured Snippet Nedir? Nasıl Uygulanır?

7 dakika


Featured snippets, öne çıkan arama sonucu, aramalarda öne çıkan snipped, sıfırıncı sıra ya da pozition zero olarak da bilinir. Yani featured snippets, arama yapan kullanıcıların aradıkları cevaba en uygun olan içeriğin, özet şeklinde arama sonucunun en üstünde kutucuk içerisinde gösterilmesidir.

Featured Snippetsler arama sonuçlarında paragraf, liste ya da tablo olarak 3 türde karşımıza çıkmaktadır.

Örnek olarak aşağıdaki görselde google’da “kırık link nedir?” diye arama yaptığımda çıkan ilk sonuç featured snipped olarak karşıma çıktı.

Google, featured snippet alanında, ilgili sayfada yer alan bilgilerin özetini, içerik bağlantısı, başlığı ve URL’sini kullanıcılara sunar.


Featured Snippetlerin Önemi Nedir?

Tüm sonuç satırlarının en üstünde yani “0” pozisyonunda içeriğinizin kullanıcılara sunulduğunu hayal edin. Böylesi bir ödülün organik trafiğinizi ne ölçüde artıracağını tahmin etmek zor olmasa gerek. Haliyle Google sayfamızı featured snippet olarak gösteriyorsa sayfamıza da güven duyduğu anlamına gelir.

Ancak kullanıcı sıfırıncı sırada çıkan featured snippet’te çıkan bilgiyi yeterli görürse sayfa içeriğine tıklamadan ayrılma gibi bir ihtimali de vardır. Bu da öne çıkan sippetlerin kısmen dezavantajıdır diyebiliriz.

Featured snippet alanında görünmek zor olsa da imkansız değildir. Sizlerle paylaşacağım ipuçları sayesinde bu işin de üstesinden gelebilirsiniz.


Featured Snippet’te Yer Almak İçin Neler Yapabiliriz?

Featured Snippet’te Yer Almak İçin Neler Yapabiliriz sorusunun cevabına geçmeden önce, öne çıkan snippetlerin çalışma mantığına ve sistemin nasıl işlediğine birlikte göz atalım.

Sıfırıncı sırada çıkan featured snippetlerin amacı, kullanıcıların sonuç sayfasında ilgisini çekmek ve en alakalı sonucu kullanıcıya sunmaktır. Featured Snippet’te çıkan bilgiler tamamen ilgili sayfanın içeriğinden oluşan bilgilerdir.

Featured snippet’te yer alan bilgiler özel bir yazılım sayesinde ilgili sayfadan alınarak kullanıcıya sunulmaktadır. Web sayfalarında bulunan içerikler Googlebot ile tarandıktan sonra kullanıcının aradığı konuya en açıklayıcı bilgiyi veren içerik featured snippets ile ödüllendirilir.

Son olarak snippet çalışma mantığı ile ilgili bir konuyu daha netleştirmek istiyorum. Eğer snippet’i devre dışı bırakmak isterseniz <meta name=”googlebot” content=”nosnippet”> etiketini sayfanızda kullanarak bu özelliği engelleyebilirsiniz.

SEO İpucu:  LSI Semantik SEO Nedir?

Featured Snippetlerle ilgili sayfa yöneticilerinin öne çıkan snippet alanına müdahale etme ve değiştirme yetkisi bulunmamaktadır. Bu konuda tüm yetki Google’a aittir. Web yöneticilerinin ya da içerik editörlerinin bu konuda yapabileceği en iyi şey içeriklerini, kullanıcıların sorduğu sorulara en açıklayıcı ve etkili bilgilerle doldurmaları olacaktır. Bunun dışında aşağıda sizlerle paylaşacağım yöntemlerle öne çıkan snippet ile ödüllendirilme olasılığınız artacak.

Neler yapabileceğimiz konusuna geçmeden önce Kullanıcıların Sorduğu Soruları Nasıl Öğrenebiliriz? buna bir bakalım.

Kullanıcıların sektörünüzle alakalı ne tür sorular sorabileceğini not etmenizi tavsiye ederim. “Featured Snippet Nedir?”, “Snippet Nedir?” tarzı sorular kullanıcıların sorduğu sorulara örnektir.

Ayrıca Google’da yazmak istediğiniz içerikle alakalı aşağıda örneğini paylaştığım şekilde arama yaparak kullanıcı sorularını görebilirsiniz.

Featured Snippets, yani sıfırıncı sırada yer almak için kullanıcıların sektörünüz ile alakalı ne tür sorular sorduğunu, https://answerthepublic.com sayfasından da ayrıntılı şekilde inceleyebilirsiniz. Çıkan sonuçları Türkçeye çevirmeyi unutmayınız 😀 Örneğin seo kelimesi ile ilgili yaptığım arama sonucunda sistem, ne tür sorular sorulmuş aşağıdaki resimde olduğu gibi ayrı ayrı onlaca soruyu bizlere gösteriyor.

Yukarıdaki yöntemler dışında web sitenizde soru cevap sayfası oluşturarak ziyaretçilerinizin ne tür sorular sorduğunu analiz edebilirsiniz.


Featured Snippet’te Yer Almak İçin Uygulanacak Yöntemler

Featured Snippet tamamen google’ın yetkisi dahilinde de olsa Ahrefs ve Semrush gibi otoriter platformlarda birçok sonuç üzerinde yapılan araştırmaların sonuçları ve ipuçlarını değerlendirerek neler yapabileceğimiz konusunda fikir sahibi olabiliriz.

O halde sıfırıncı sıra ile ilgili yapılan araştırmalar sonucunda neler yapabiliriz madde madde birlikte inceleyim;

 • Featured Snippet’ta yer almak istediğimiz sayfalarda ilk satırda yer almak şart olmamakla birlikte araştırma sonuçlarına göre ilk sayfada yer almayı hedeflememiz gerekiyor.

# Ahrefs tarafından yapılan araştırmaya göre ilk sayfada yer alan ilk 5 içerik öne çıkan snippetlerde %98,1’lik kısmı oluşturmaktadır. İlk satırın featured snippet’ta çıkma oranı ise %30,9’dur.  Ancak son günceleme ile birlikte featured snippet’te çıkan sayfa ilk sayfada yer almayacak 11.satırda kendine yer bulacak.

 • Sektörümüzle alakalı uzun kuyruklu (long-tail) ve soru niteliğindeki sorguları mutlaka analiz etmeliyiz. Bu şekilde içeriklerimizde bu tarz sorgulara cevap verecek iyileştirmeler yapabiliriz. İçeriklerimizde her bir soruya cevap veren paragrafın 40 ile 60 karakter uzunluğunda olmasına dikkat etmeliyiz.
SEO İpucu:  Google Analytics

# Ahrefs, 2 milyon arama sorgusu sonucunda, uzun kuyruklu düşük hacimli anahtar kelimelerin daha büyük bir oranda sıfırıncı sırada yer aldığını analiz etmiştir. Ayrıca Semrush’ın araştımasına göre, öne çıkan snippet’a sahip olan tüm sorguların %41.59’u soru niteliği taşımaktadır.

 • Featured Snippet’te yer almasını istediğimiz içeriklerde <table> etiketlerine yer vermeliyiz. Bunu yaparken, <li> ve <ol> gibi html etiketlerini de mutlaka kullanmalıyız.

# Araştırmalar table etiketi içeren sayfaların sayısının featured snippet’te yer alan diğer sayfalardan %21.7 daha fazla, <ol> etiketi içeren ve featured snippet’ta sıralanan sayfaların diğer sayfalardan %41.6 oranında daha fazla olduğunu göstermektedir.

 • Sayfalarımızın sosyal etkileşimini daha iyi seviyelere getirmemiz gerekiyor.

# Semrush araştırmasına göre featured snippet’ta yer alan sayfaların %89’unun sosyal etkileşiminin yüksek olduğu tespit edilmiştir.

 • Sayfalarımızın mobil uyumluluğunu kontrol etmeli ve bu taraftaki eksikleri mutlaka gidermeliyiz.
 • Featured Snippet’ta yer almasını istediğimiz sayfaların ne kadar kullanıcı dostu olduğunu ve ne kadar trafik aldığını da incelememiz gerekiyor.
 • En iyi cevabı vermeye odaklanın

Son olarak fikir vermesi açısından sizlere aşağıda Semrush’ın araştırmasına göre 92 farklı sorgu sonucunda öne çıkan snippet’i bulunan bir sayfanın aşağıdaki sıralı özelliklerini paylaşıyorum.

 • 750 sosyal paylaşım
 • Mobil uyumlu sayfa
 • HTTPS geçişi mevcut
 • Görsellerde alt etiketleri mevcut
 • İçerik uzunluğu 2100 kelime
 • Toplam 12 Adet Heading Etiketleri: h1-h6
 • Ortalama paragraf uzunluğu 42 kelime
 • İçeriklerde 7 farklı liste kullanımım
 • Backlink sayısı: 48

Bu makalede Featured Snippetlerle ilgili araştırma sonuçlarıyla birlikte neler yapabileceğimizi sizlerle paylaştım. Sizlerde yaptığınız çalışmalarla ve sonuçlarıyla ilgili olarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla paylaşın.

Mehmet Akif Özdemir
Dedektifseo.com kurucusu, Seo Tutkunu,

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Gönder
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Hoşgeldin, yardıma ihtiyacın varsa buradan bana mesaj gönderebilirsin :)
Powered by