Atalay Sıdar

+90 216 706 52 28

Edit Content

SEO çalışmaları dijital pazarlama alanında oldukça önemli bir yere sahiptir. Özellikle SEM yani arama motoru pazarlaması bütçelerinde oldukça önemli tasarruflar etmeyi sağlayacak bu çalışmaların her işletme için büyük öneme sahip olduğu unutulmamalıdır. Çok fazla talebin olduğu SEO alanında talebe bağlı olarak hizmet verenlerin de sayısı oldukça fazla. Bu da pek çok fiyatlandırmanın ortaya çıkmasına neden oluyor. SEO fiyatları temelde projenin kapsamına göre belirlense de piyasada çok daha farklı fiyat kriterleri olduğunu da görüyoruz.

 

Özellikle SEO paketleri sebebi ile fiyatların ucunun çok açık olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. SEO çalışmalarının paket halinde yapılması sağlıklı olmasa da piyasada paket fiyatlarını sıkça görmek mümkün. SEO paketleri ile ilgili yazımızda bu paketlerin neden doğrudan işlevsel olmayacağından bahsetmiştik. Benzer bir şekilde SEO fiyatları belirlenirken de özel planlama yapılması gerekir ve her projenin fiyatlandırması işe özgü olmalıdır. Peki neden? SEO fiyatları ile ilgili ciddi kavram karmaşaları olduğunu müşterilerimizden gelen sorulardan biliyoruz. Bu nedenle de kavram karmaşasını ortadan kaldırmak ve SEO fiyatları hesaplaması hakkında bir yol haritası çizebilmek için süreç hakkında da bilgi vereceğiz.

 

SEO Fiyatları Nasıl Belirlenir

 

SEO Fiyatları Nasıl Belirlenir?

 

SEO fiyatları belirlenirken öncelikle projenin kapsamının çizilmesi gerekir. Planlamanın yapılması, teknik düzenlemeler, analiz ve raporlama, içerik danışmanlığı, backlink alınacak platformların seçimi ve bu platformlarda çıkacak içeriklerin belirlenmesi gibi pek çok farklı adım bir SEO projesini oluşturur. Bu çalışmalarda mevcut durumu analiz etmek ve hedeflemeler doğrultusunda bir plan yapmak önemlidir.

 

Standart fiyatlandırma herkes tarafından tercih edilir. Çünkü insanlar doğal olarak bütçe planlamalarını bilmek isterler. Ancak her SEO çalışmasında proje yönetimi ve danışmanlık, içerik üretimi ve backlink satın alma gibi giderler ayrı ayrı fiyatlandırılmalıdır. Proje yönetiminde sabit bir fiyat uygulaması yapmak mümkün olsa da backlink satın alma ve içerik üretiminde kapsam projeye ve hedeflere göre belirlenmelidir. Şimdi SEO fiyatları üzerinde etkisi olan aşamaları inceleyelim.

 

Planlama Yapılması

 

SEO projelerinde işe özel planlama yapılması gerekir. Sektörel rekabet, lokasyon, mevcut durum, rakiplerin genel durumu gibi farklı faktörlere bağlı olarak bir yol haritasının çizilmesi idealdir. SEO paketleri tam bu noktada hem sundukları hizmetler hem de fiyatlar açısından sınıfta kalırlar. Çünkü işletmenin neye ihtiyacı olduğundan bağımsız olarak hazırlanmışlardır. Planlama sürecinde mevcut durumu incelerken teknik detayları, kullanıcı deneyimini ve mevcut SEO durumunu mutlaka incelemek gerekir.

 

İçerik Danışmanlığı

 

Kaliteli, özgün, kullanıcı dostu ve SEO uyumlu içerikler bu projelerde çok önemlidir. Sitelerde yer alacak içeriklerin hem arama motorları hem de kullanıcılar tarafından tam puan alması gerekir. Bu noktada bir içeriğin anahtar kelimelerinin ne olacağı, hangi alt başlıkları içermesi gerektiği, içerikteki bağlantı metinlerinin seçimi ve içeriğin kelime sayısı bile profesyonel olarak yapılan araştırmalar ile belirlenmelidir.

 

Backlink Çalışması

 

Backlink çalışmaları bir internet sitesinin farklı siteler tarafından referans olarak gösterilmesini sağlamak için yapılır. Bu nedenle hangi platformlardan referans alındığı çok önemlidir. Sektör olarak alakasız ya da spam olarak kabul edilen bir siteden backlink almanın yarardan çok zararı vardır. Bu nedenle gerçekten fayda sağlamak için backlink çalışmasının detaylı bir şekilde yapılması gerekir.

 

Tanıtım Yazıları

 

Backlink çalışmalarında kullanılan içerikler genelde tanıtım yazısı olarak ifade edilir. Sunulan bir ürünün ya da hizmetin anlatılması için hazırlanan içeriklerin de özel olarak planlanması gerekir. Bu içeriklerin de hem arama motorları hem de kullanıcılar tarafından değerli görülmesi önemlidir.

 

seo teknik inceleme

Teknik İnceleme

 

SEO çalışmalarında teknik yaklaşımlar projenin başarı oranı açısından büyük önem taşırlar. Başarılı bir projede teknik detayların hiçbir şekilde atlanmaması gerekir. İnternet sitesinin kodlama dilinde, alt yapısına, sunucusuna kadar her değişkenin SEO açısından önemi çok fazladır. SEO fiyatları belirlenirken teknik destek verilmesi gerekiyorsa bu desteğin ne şekilde ve hangi kapsamda olacağına dikkat edilmelidir.

 

Raporlama ve Analiz

 

SEO çalışmaları uzun vadelidir ve kısa sürede geri dönüş almak için acele edilmemelidir. Bu çalışmaların başarılı olması için istikrarlı ve takip edilebilir olması büyük önem taşır. Eğer raporlama ve analiz doğru bir şekilde yapılırsa, hazırlanan projenin ve atılan adımların etkisi çok daha net bir şekilde görülür ve sonrasında çizilecek yol haritası da elde edilen verilere göre şekillenir. SEO paketlerinin çizdiği sınırlar da bu noktada verimsizliğe neden olacaktır. SEO çalışmalarında bir sonraki ay için neler yapılacağının belirlenmesi için sürecin iyi takip ediliyor olması gerekir.

 

SEO projelerinin hiçbirisi tam olarak birbirine benzemez. Temelde uzaktan bakıldığı zaman hepsi birbirine benzer gözükse de aslında detaylar projelerin birbirlerinden ayrışmasına neden olur. Ayrıca SEO projelerinde sınır olmadığı unutulmamalıdır. Rekabet düzeyine ve dijital pazarlamada ne kadar agresif hareket edildiğine bağlı olarak bu projelerin kapsamı çok fazla geliştirilebilir. SEO fiyatları belirlenirken de tüm bunlar göz önünde bulundurulmalıdır. Standart bir fiyatlama sadece proje yönetim özelinde her proje için aynı olabilir. Backlink ve içerik danışmanlığının da dahil olduğu fiyatlandırmaların standart olması beklenmemelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir