SEO Hizmeti

7 dakika


0
1 Paylaş

SEO hizmeti, markanızın ya da işinizin dijital dünyada varlığının öne çıkmasını sağlamak için yapılan çalışmaları kapsar. Bu çalışmaların planlanması, gerçekleştirilmesi, analiz edilmesi ve raporlanması süreçleri SEO hizmetlerini oluşturur. SEO hizmeti yani arama motoru optimizasyonu adıyla da bilinen bu çalışmalar bütünü genel olarak içerik üretimi ile bağdaştırılsa da hizmetin detayları incelendiği zaman oldukça teknik ve komplike bir çalışma süreci gerçekleştirildiğini görmek mümkündür. 

SEO Hizmeti Adımları Nelerdir? 

SEO hizmeti alacağınız zaman tercihinizi mutlaka SEO danışmanlığı yapan ve deneyimli olan birisinin hizmetlerinden yana yapmanız gerekir. Kulaktan dolma bilgilerle SEO çalışması adı altında geçici süreli site yükselişi elde etmek zaman zaman mümkün olsa da bu tür işlemlerin uzun vadede kalıcı olumsuz etkileri olacağı hiçbir zaman unutulmamalıdır. Uzman olmayan bir SEO danışmanlığı hizmeti almaktansa hiç SEO hizmeti almamak, web sitenizin arama motorları tarafından yasaklanmasının önüne geçer. Bu nedenle SEO hizmeti hakkında detaylı bilgiler vermeden önce seçiminizin doğru olduğundan emin olmanız gerektiğinin altını ısrarla çiziyoruz.

1- Durum Analizi 

SEO hizmeti almaya karar verdiğiniz zaman öncelikle pazarınızla ilgili bir rekabet analizi yapılır. Bu analiz sonucunda mevcut rakiplerinizin durumu net bir şekilde incelenir. Sektörde öne çıkan anahtar kelimelerin belirlenmesi, bu anahtar kelimelerde hangi rakiplerin ne kadar baskın olduğu, sizin yapınızda hangi anahtar kelimelerin daha değerli olduğu gibi SEO hizmeti hakkında en önemli verilen elde edildiği süreç durum analizidir. 

SEO hizmeti ile birlikte Adwords hizmeti de almayı düşünüyorsanız analiz sürecinde mutlaka bunun da konuşulması gerekir. Adwords ile elde edeceğiniz trafiğin SEO çalışmalarını beslemesi ile çok daha etkili sonuçlar almak mümkündür. Elbette bu kararı verirken SEO danışmanlığı aldığınız kişinin önerilerini de göz önünde bulundurmalısınız. Örnek vermek gerekirse eğer çok kötü bir web siteniz varsa, sosyal medya hesaplarınız yetersizse SEO danışmanı, Adwords için bir süre beklemeniz yönünde bir tavsiye verebilir ya da süreçte web sitesi ve sosyal medya ile ilgili atılması gereken adımlara yönelik bir çalışma yaparak sizi yönlendirir. SEO hizmeti, Adwords, sosyal medya yönetimi, web sitesi tasarımı ve içerik pazarlaması hizmetlerini bir bütün olarak ele alarak durum analizi yapan bir SEO ajansı ile çalışmak size yüksek geri dönüş getirecektir. 

2- Planlama 

SEO hizmeti kapsamında analizden sonraki süreç planlamadır. Bu süreçte hem bütçenin belirlenmesi hem de belirlenen bütçeye göre yol haritası çizilmesi gerekir. Planlamanın başarılı bir şekilde yapılabilmesi için durum analizinin uzmanlar tarafından yapılması olması da oldukça önemlidir. 

SEO İpucu:  Etkili Title ve Description Kullanma Önerileri

SEO hizmeti kapsamında yapılan planlamada; 

  • Web sitesi ve uydu siteler için gerekli olan içerikler için anahtar kelimelerin belirlenmesi, 
  • Söz konusu içerikler için ayrı ayrı rekabet analizi yapılıp ortalama içerik uzunluğunun netleştirilmesi,
  • İçeriklerin yayınlanma sıklığının planlaması, 
  • İçeriklerin nasıl ve ne şekilde tedarik edileceğinin belirlenmesi
  • Backlink yapısının oluşturulması ve backlinklerin nasıl alınacağının planlanması gibi süreçler yer almalıdır. 

Bahsettiğimiz bu süreçlerin tek tek detaylandırılması ile birlikte son plan ortaya çıkar. Bu planlama sürecine Adwords çalışmaları, web sitesi düzenlemesi, sosyal medya kurulumu gibi farklı kategorilerde işler de eklenir. 

3- Eyleme Geçme 

Analiz ve planlama sonrasında hedefler doğrultusunda harekete geçilir. Planlamaya bağlı kalarak gerçekleştirilen her adımın doğru bir şekilde atılmasını sağlamak bu noktada SEO danışmanlığı veren kişinin/firmanın sorumluluğundadır. Planlama sürecinde verilen raporlama tarihlerine göre yapılan eylemlerin analiz edilmesi de bu süreçte bir yandan gerçekleştirilebilir. 

4- Raporlama 

Verilen SEO hizmeti için düzgün bir raporlamanın sunulması, hizmeti alan firmalar açısından büyük önem taşır. Raporlama sürecin ne kadar etki ettiğini sayısal veriler ile ortaya çıkarır. SEO çalışmalarının etkisinin birkaç hafta hatta ay içerisinde %100 ortaya çıkması söz konusu değildir ancak her adımın ufak değişimler sağlayacağını da unutmamak gerekir. Bu nedenle raporlama içerisinde planlamaya ne kadar sadık kalındığından, sürece anlık müdahale ile nelerin dahil edildiği; başlangıç noktasından itibaren ne kadar yükseliş sağlandığı gibi bilgilendirmeler alabilir. 

Neden SEO Hizmeti Almalısınız? 

Yukarıda SEO hizmeti nedir sorusunun cevabını olabildiğince detaylı bir şekilde vermeye çalışsak da günün sonunda pek çok insanın asıl merak ettiği soru bu hizmeti neden almaları gerektiğidir. Günümüzde hem internet kullanım alışkanlıkları hem de hizmet ya da ürün satın alma tercihleri göz önünde bulundurulduğu zaman dijital dünyada var olmanın ne kadar önemli olduğunu rahatlıkla görebiliyoruz. 

Artan rekabet ile birlikte dijital dünyada var olmak artık yetersiz kalıyor. SEO reklam hizmetleri ve bunlara ek olarak dijital pazarlamanın farklı kolları bir araya gelerek ortaya güçlü bir rekabet fırsatı çıkarıyor. Rakiplerinizden ayrışmak, hedef kitlenize en doğal şekilde ulaşmak ve insanların akıllarında onların sorularına güvenilir cevaplar veren bir marka olarak yer etmek istiyorsanız SEO danışmanlığı mutlaka almanız gereken hizmetler arasında yer alıyor. 

SEO İpucu:  Google Analytics

SEO Türkiye gibi gelişen ve rekabet yoğun ülkelerde pazarlama açısından oldukça etkileyici sonuçlar elde edilmesine olanak sağlayan bir dijital pazarlama kolu olduğu için mutlaka kendi rekabetinizi yaratmalı ve işinizi geliştirmek için doğru adımları atmalısınız. 

SEO Çalışmaları Ne Kazandırır?

SEO Nedir? sorusuna genel hatları ile bir cevap vermek kolaydır ancak bunun tam olarak ne kazandıracağını ve neden önemli olduğunu farklı açılardan incelemek kavramın daha iyi anlaşılmasını sağlar. Gerçekçi ve doğru SEO çalışmaları ile trafik kalitesi, miktarı ve geliş yöntemi optimize edilebilir. 

  • Trafik Kalitesi: İnternet sayesinde dünyanın her yerinden arama trafiği alabilirsiniz. SEO çalışmaları ile hedeflediğiniz kitleye ulaşmanız mümkün olur. Çiçeklerle ilgili bir işiniz varsa Nilüfer Seyahat’i hedef alan aramalarda siz çıkıyorsanız SEO çalışmanızda, içeriklerinizde ve dijital konumlandırmanızda bir sorun var demektir. Doğru yapılan bir SEO çalışması ile sadece sunduğunuz ürünleri, hizmetleri ya da içerikleri arayan insanlara ulaşabilirsiniz. 
  • Trafik Miktarı: Arama motoru sonuçlarında SEO çalışmalarınız sayesinde yer aldığınız zaman sitenize gelen trafik artış gösterecektir. Doğru kişilere ulaşacağınız için sitenizin ziyaret edilme istatistikleri de artar. Tüm bunlar bir araya geldiğinde ise siteniz arama motorlarının değerlendirmesinde daha yüksek puan alır. 
  • Organik Sonuçlar: SEO çalışmaları sayesinde ödenmiş trafik yerine organik trafik alabilirsiniz. Bunun en önemli faydası ise arama motoru reklamları konusunda seçici davranan insanlara daha rahat erişmenizdir. Organik erişmenin mümkün olduğu bir internet sitesi özellikle teknoloji ile büyüyen ve bu nedenle dijital dünyada daha seçici olan Z kuşağı tarafından değer görür. 

SEO Hizmeti Fiyatları 

SEO hizmeti almak istediğiniz zaman ilk öğrenmek istediğiniz bu hizmetin size nasıl bir maliyet çıkaracağıdır. Ancak uzman ve deneyimli bir SEO ajansı ile çalışacaksanız paket fiyat alamazsınız. SEO hizmeti fiyatlandırmasında öncelikle beklentilerin netleştirilmesi ve beklentilere göre de sektörel rekabetin analiz edilmesi gerekir. Bu noktada her markaya, firmaya ve anahtar kelimeye özgü farklı çalışmalar yapılması söz konusu olur. Dijital pazarlama alanında yapılan çalışmaların örnek vermek gerekirse konfeksiyon işi değil terzi işi olması gerekir. Aksi takdirde markanıza, işinize ve ihtiyaçlarınıza çözüm sunamazlar.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla paylaşın.

0
1 Paylaş
Atalay SIDAR
Founder at Simur Digital SEO101 - Adım Adım SEO Uygulama Yazarı SEO Eğitmeni Konuşmacı

One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  1. Bir çok firmadan seo hizmeti aldım lakin, Atalay bey ve ekibi ile çok güzel işlere imza attık. Gerçekten süreci çok iyi yönetiyorlar ve sizi sürekli bilgilendiriyorlar. Teşekkür ederim Ankara’dan selamlarımı iletiyorum..

Gönder
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Hoşgeldin, yardıma ihtiyacın varsa buradan bana mesaj gönderebilirsin :)
Powered by