Atalay Sıdar

+90 216 706 52 28

Edit Content

Teknoloji hızla gelişiyor ve insanlar araştırdıkları bilgilere ya da satın almak istedikleri ürünlere daha hızlı ulaşmak istiyorlar. İşte bu nedenle dijital çağın dinamik yapısı, rekabet ortamı yüksek olan internet dünyası için gerçek zamanlı seo çalışmalarına olan ihtiyacı artırmaktadır.

Gerçek Zamanlı Seo Çalışması Nasıl Yapılır?

Gerçek zamanlı seo çalışması, özellikle rekabet ortamının yüksek olduğu sektörlerde anlık seo analizleri ile hızlı sonuç elde etmek amacıyla gerçekleştirilir. Yazılı kurallara bağlı kalarak nokta çözüm yöntemleri ile gerçekleştirilen aynı tip seo çalışmaları markalar için kaosa sebebiyet verebilir. Bu sebeple hızlı optimizasyon rekabette öne çıkmanın birincil ihtiyacı olmuş durumda. Burada en önemli konuyu “veriler” oluşturuyor. Veri analizi ne kadar iyi yapılırsa yüksek verim almak o kadar hızlı olur.

Yani “analiz edilebilir veri + hızlı analiz = yüksek verim”

Aslında gerçek zamanlı seo hizmetini hasta doktor ilişkisine benzetebiliriz. Her doktor her hastalıktan anlamayacağı için her hastalık için de aynı tedavi yöntemleri etkili olmayacaktır. Yukarıdaki örneği hastalık üzerinden verecek olsaydık şu şekilde olurdu;

Hastalık + anlık teşhis ve tedavi = iyileşme

Real time seo çalışmasında kullanıcı neyi, nasıl, hangi kelimelerle aramış, ziyaret ettiği içerik kullanıcının ihtiyacını karşılayabiliyor mu? tüm bu detaylarla kullanıcı davranışları anlık takip edilir.

Gerçek zamanlı seo çalışması ile anlık backlinkler alarak kısa sürede sonuç veren ancak uzun vadede zararı olan manipüle yöntemleri birbirine karıştırmayın. Eş zamanlı SEO’da öncelikle web sitelerinin eksik yönleri ve hataları bütün olarak analiz edildikten sonra bir yol haritası oluşturulur. Bu yöntem web sitesinin organik performansını yükseltecek ve trafiğini artıracaktır. Aslında burada amaç sadece trafik artırmak değil. Sitenin genel yapısı, kullanılan renkler, breadcrumplar vs vs kullanıcı tarafının en ince detaylarına inilmesi gerekir. Bunun dışında gerçek zamanlı seo çalışmasının firmalar açısından bir takım faydaları da şunlardır;

  • Site genelinde daha önceden yapılan SEO hatalarının tespit edilmesi ve bunların düzeltilmesi.
  • Sitede halihazırda bulunan içeriklerde ki anahtar kelimelerin analiz edilmesi,
  • Yeni anahtar kelimelerin tespiti.
  • Rakip sitelerin detaylı analizi.
  • Sitenin genel performansını olumsuz etkileyen teknik detayların analizi ve düzeltilmesi.
  • Kullanıcı davranışlarının analizi ve alınacak tedbirlerin belirlenmesi.
  • Geçmişe dönük veri analizi ve hataların tespiti.

Aslında gerçekçi olmak gerekirse rekabet ortamının her geçen gün arttığı dijital pazarlama, e-ticaret gibi sektörlerde orta ve büyük ölçekli firmaların SEO konusunda deneyimli çalışanların olduğu departmanlarının olması gerektiğini düşünenlerdenim.

Gerçek Zamanlı SEO’da İzlenecek Yol Haritası

Aslına bakarsanız herhangi bir SEO çalışmasının kalıba dökülmesine fikren karşıyım. Bunun sebebi ise her sektör ve her firmanın ihtiyaçlarının, rekabet ortamının farklı olmasıdır. Ancak SEO konusunda da belirli yöntemler gözardı edilmemelidir. İşte bu neden gerçek zamanlı seo çalışmalarında izlenecek yol haritası konusunda sizlere kullanabileceğiniz yöntemlerden bahsettim.

1.Derinlemesine Teknik Analiz

Web sitesinin tüm teknik detaylarını Ahrefs, Semrush, Screaming Frog gibi SEO araçlarıyla raporlayıp site performansını analiz etmeli ve performansı olumsuz etkileyen konuları tespit etmelisiniz.

2.Mevcut İçeriklerin Analizi

Web sitesinde bulunan mevcut içerikleri analiz etmelisiniz. Bunu yaparken mevcut anahtar kelimelerin konumlarının tespiti yapılarak ihtiyaç halinde yeni kelimelerle içerikler zenginleştirilmelidir. Site performansını olumlu etkileyecek her ayrıntıdan faydalanmalısınız.

3. Sektörel Rakiplerin Analizi

Rakipler hangi anahtar kelimelerden trafik alıyor, trafik kaynakları nelerdir, kullandığı kanallar ve bağlantılar hangileridir? tüm bu sorulara yanıt bulmalısınız. Hiçbir ayrıntıyı pas geçmeyin.

4.Güvenlik Kalkanı

Web sitesine karşı halihazırda herhangi bir spam saldırı var mı bunları tespit etmelisiniz. Negatif seo çalışmaları ile ilgili herhangi bir tespitiniz varsa bunların kaldırılmasını sağlamalısınız.

5.Hataların Düzeltilmesi ve Yol Haritası Oluşturulması

Buraya kadar detaylı tüm analizleri yaptık, eksikleri tespit ettik, gerekli iyileştirmeleri yaptık ve artık sahaya çıkma zamanı. Web sitenizin doğru hedef kitleyle buluşmasını sağlayacak olan yol haritasını oluşturmalısınız. Yol haritasını oluşturduktan sonra artık firma ile koordineli şekilde gerçek zamanlı seo çalışmalarına geçebilirsiniz.

Gerçek zamanlı seo hizmeti alan firmalar aslında SEO çalışmalarının tam ortasında olacağı için sektörel bilgisi ve deneyimleri bu sayede artmış olacak. Süreç bittikten sonra daha doğrusu gerçek zamanlı seo hizmeti veren firma ya da şahıslar için süreç bittikten ve çalışma devredildikten sonra seo çalışma süreci içerisinde olan firma edindiği bu deneyimle yoluna daha emin adımlarla devam edebiliyor olacak.

Eğer siz de firmanız ya da siteniz için gerçek zamanlı seo hizmeti almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz. Gerçek zamanlı olarak cevap vereceğimizden şüpheniz olmasın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir